Junioři startují sezonu! Začíná těžký boj

Je sice srpen, ale Vítkovičtí již jdou do extraligových bojů! Tedy konkrétně vítkovičtí junioři. Nová sezona DHL Extraligy juniorů startuje v sobotu 26. srpna. Modro-bílé čeká úvod ve Zlíně. První domácí zápas je na programu v pondělí proti Pardubicím.

Nová sezona, nové boje, nové výzvy. V sobotu 26. startuje nový ročník DHL Extraligy juniorů. S řadou změn. Vítkovičtí do ní jdou s pokorou a respektem. Vědí, že je nečeká snadná mise.

Tým trenérů Pavla Trnky a Romana Ryšánka doznal změn. Logicky. Z party, která v minulé sezoně bojovala o vítězství v základní části, ale v play off překvapivě brzy skončila po vyřazení od Dukly Jihlava, odešla řada hráčů. Na jednu stranu je dobrou vizitkou pro ostravský klub, že je o vítkovické mladíky zájem v zámoří, ale na druhé straně úspěšný draft do juniorské kanadské CHL a následný odchod hráčů, jakými jsou Polák Maciaś, Glas, Pavelec nebo Fibigr dost ztěžují šance současného vítkovického kádru. Zodpovědnost tak budou muset převzít především jiní, mladší hráči. Potenciál ale v ostravském výběru je a je na místě připomenout, že hráči, kteří během léta absolvovali program s A-týmem, jako Josef Krejsa, Jakub Ślusarczyk nebo Matěj Přibyl jsou stále dle regulí schopní hrát zápasy za juniorský výběr.

Start sezony bude náročný. Kvůli povinnostem u reprezentační dvacítky nebude s týmem na úplném začátku trenér Pavel Trnka. První zápas hrají modro-bílí ve Zlíně, což je vždy horká půda a těžký zápas. Po sobotním startu čeká další utkání Ostravany doma, a to až v pondělí. A tím se dostáváme ke hernímu systému DHL Extraligy juniorů.

Soutěž v tomto ročníku hraje 16 mužstev, rozdělených do 2 osmičlenných skupin. V první části sezony se hraje ve skupinách. V rámci každé skupiny se týmy utkají čtyřikrát každý s každým, což znamená 28 kol. Rozdělením celků přišly o své derby východní Čechy, neboť Hradec Králové bude jezdit na západ a Pardubice na východ.

Stejně jako v dorostenecké extralize, i zde budou týmy usilovat o pozici v horních polovinách tabulek. Nejlepší čtyři z každé skupiny totiž postoupí do vyšší nadstavby, zatímco zbylé půjdou do nižší nadstavby. Dosavadní výsledky si do druhé části nikdo nepřenese.

Čtyřkolový systém budou mít i nadstavby, počet utkání v dlouhodobé části soutěže tak z loňských 52 mírně naroste na 56.

Horní osmičku čekají kvalitnější zápasy, byť v relativním klidu, spodní osmička bude mít zase neustále o co bojovat. Do play off totiž postoupí všechny celky z vyšší nadstavby a první čtyři z nižší nadstavby, zatímco poslední čtyři zamíří do záchranářských bojů.

Ty budou mít podobu další skupiny, v níž se týmy utkají dvakrát každý s každým (6 kol). Ovšem pozor, body z druhé části jim zůstanou. Nejhorší mužstvo po play down přímo sestoupí do Ligy juniorů.

Play off vypukne předkolem pro pátý až dvanáctý tým, zatímco nejlepší čtyři účastníci budou mít oddech před startem čtvrtfinále. Předkolo, čtvrtfinále i semifinále se budou hrát na tři vítězná utkání, finále potom na čtyři vítězná utkání.

Soutěž je určena především hokejistům narozeným v letech 2004 až 2006, ale do zápasu budou moci zasáhnout i tři overage hráči ročníku 2003. Nesmí se jednat o brankáře, stejně jako o cizince podle svazových norem – tedy cizího státního příslušníka, který nepůsobil v Česku ve třech po sobě jdoucích sezonách.

Právo startu mají jen takoví overage hráči, kteří v sezoně 2022/23 odehráli za juniorské či seniorské mužstvo daného klubu minimálně 25 utkání, nebo kteří (při nesplnění první podmínky) v období od 1. ledna do 30. dubna 2023 neztratili oprávněnost ke startu za juniorský tým daného klubu a nesehráli žádný soutěžní zápas za juniorský tým jiného klubu.

Vzhledem k nabitějšímu kalendáři odstartuje juniorská extraliga o týden dřív než v minulé sezoně, konkrétně v sobotu 26. srpna, a ještě během prázdnin se z ní stihnou odehrát čtyři kola.

Standardními hracími dny základní části budou čtvrtek a sobota, úvodní fáze soutěže skončí 25. listopadu. Následně 1. prosince odstartují nadstavby, které se budou hrát formou dvojzápasů v pátek a sobotu. V druhé části jsou nicméně do rozpisu vloženy i čtyři pondělky.

Soutěž se nezastaví během listopadového reprezentačního termínu, dvě kola má na programu i mezi vánočními svátky a Silvestrem, teprve únorovou přestávku pro národní týmy už bude „respektovat“.

Druhá část juniorské extraligy vyvrcholí 24. února 2024. Předkolo odstartuje 29. února a čtvrtfinále 11. března, což znamená, že první čtyři týmy extraligy budou mít přestávku trvající patnáct dnů. Semifinálové série se budou hrát od 22. března a finálová pak od 2. do 7. až 14. dubna.

Srpen 2023

Září 2023