Juniorka misi zvládla! Postup do lepší skupiny je doma

Dva body z domácího derby a především jednoznačná výhra nad Jihlavou na jejím ledě zajistily vítkovické juniorce kýžený postup do lepší nadstavbové skupiny. Ostravští mladíci se poprali s těžkým programem a vyhnuli záchranářským starostem. Play off mají jisté.

Vítkovičtí junioři nebyli před tímto víkendem ve snadné situaci. Dvě kola před koncem první fáze základní části málem přišli o postupové místo zajišťující účast v lepší nadstavbové skupině O pořadí v play off. Pokud by modro-bílí vypadli z nejlepší čtyřky skupiny Východ, čekaly by je záchranářské problémy ve skupině O play off, kde nemá žádný účastník nic jisté.

Ostravané před sebou měli dva těžké duely, nejprve čtvrteční konfrontace s Třincem na vlastním ledě a pak ještě souboj na ledě třetí Jihlavy.

Čtvrteční derby bylo emotivním soubojem dvou hodně vyrovnaných soupeřů. Oceláři využili mírné nervozity Vítkovických, na kterých ležela tíha odpovědnosti a ujali se rychle dvoubrankového vedení - ve 12. minutě se prosadil Šutý, ve 13. proměnil trestné střílení Šilar. Co se dělo v kabině Vítkovic o přestávce zůstane jen u těch, kteří v ní byli, nicméně po přestávce se vrátily zcela jiné Vítkovice. Jak už v této sezoně několikrát, také v tomto případě předvedly comeback. Ve 24. minutě je dostal na dostřel Fojtík, ve 29. minutě Vehovský vyrovnal a utkání začalo od znova. Zkraje třetí třetiny se modro-bílí prosadili potřetí, Štiak poslal domácí do vedení a momentum bylo na straně Vítkovic. I tak ale Třinec dokázal zabrat a v 58. minutě vyrvat alespoň bod. Prodloužení vítěze neurčilo, v nájezdech si ale Vítkovičtí byli jistí a Josef Krejsa rozhodl utkání v jejich prospěch šikovným a sebevědomým zakončením ála Peter Forsberg. Dva body na Vítkovické konto hodně napověděly o tom, že svěřenci trenérů Darka Stránského a Romana Ryšánka mohou pomýšlet na postup do lepší nadstavbové skupiny.

Ještě ale bylo nutné potvrdit dva body a nárok na postup proti Jihlavě, navíc na jejím ledě. Pardubice, se kterými Vítkovice na dálku sváděly boj o postup, sice ztrácely, ale v případě výhry a klopýtnutí Vítkovic by to bylo Dynamo, kdo by slavil. Modro-bílí vyrukovali na soupeře se vší vervou a v 19. minutě vykročili po gólu Ślusarczyka za vítězstvím. I když se nerodilo snadno. Vedení 1:0 jim vydrželo do 31. minuty, kdy srovnal domácí Váňa. Reakce Ostravanů ale byla pohotová, remíza vydržela jen 30 sekund, vedení Vítkovickým vrátil Tobola, a 25 sekund na to zvýšil na 3:1 Krejsa. V závěru druhé třetiny dal ještě větší klid na vítkovické hole Glos. Na konečných 5:1 pak pečetil ve 44. minutě Přibyl. Vítkovice tříbodovou výhrou pojistily svůj postup do lepší nadstavbové skupiny a do záchranářských problémů vrhly Pardubice.

Ostravané zakončili první část dlouhodobé soutěže na 4. místě skupiny Východ. Nyní se obě skupiny spojí - první 4 z každé skupiny vytvoří osmičku v lepší nadstavbové skupině O pořadí pro play off - účast ve vyřazovací části mají jistou, jen se hraje o to, kdo z jaké pozice do play off půjde. Mnohem horší situaci mají horší 4 týmy z každé skupiny, ty si to navzájem ve skupině O play off rozdají nejen o zbylá místa ve vyřazovací části, ale také pro nejhorší visí ve vzduchu hrozba sestupu. Tomu se naštěstí Vítkovičtí vyhnuli a mohou se soustředit v klidu na play off.

DHL Extraliga juniorů

HC VÍTKOVICE RIDERA - HC Oceláři Třinec
4:3 SN
(0:2, 2:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 24. Fojtík (Žídek, Bialy), 29. Vehovský (Chlán, Prčík), 44. Štiak (Vehovský, Chlán), rozh. náj. Krejsa – 12. Šutý (Gerych, Spěváček), 13. Šilar (TS), 58. Mrtka (Buják). Rozhodčí: Vyloučení: 1:5, navíc za faul Milaty (VIT) nařízeno TS (proměněné). Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 186 Střely na branku: 35:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Irgl – Chaloupka, Bialy, Puchala, Prčík, Kalandra, Glos, Man – Milata, Krejsa, Vehovský – Slusarczyk, Štiak, Chlán – Žídek, Hanák, Tobola – Fojtík, Muroň, Saxa

HC Oceláři Třinec: Král – Buják, Volas, Kurbaka, Andrle, Horváth, Ošmera – Kozlík, Šilar, Bartoš – Spěváček, Šutý, Gerych – Lysak, Rybnikár, Mikula – Blaha

HC Dukla Jihlava - HC VÍTKOVICE RIDERA
1:5
(0:1, 1:3, 0:1)

Branky: 31. Váňa (Vovsík, Rauš) – 19. Slusarczyk (Vehovský, Chaloupka), 31. Tobola (Bialy, Milata), 31. Krejsa (Puchala, Vehovský), 37. Glos (Kalandra, Hanák), 44. Přibyl (Krejsa, Chlán). Rozhodčí: Kohoutek, Schenel - Polák, Otáhal. Vyloučení: 7:6, navíc Jeletz (JIH) a Puchala (VIT) oba 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 88. Střely na branku: 27:30.

HC Dukla Jihlava: Cinka – Číhal (A), Vandas, Vovsík (C), Löffler, Jeletz, Topol, Šabatka – Báťa (A), Kudrna, Rauš – Nosek, Modl, Váňa – JJungwirth, Niederhafner, Bulík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Irgl – Chaloupka, Bialy (A), Puchala (C), Prčík, Kalandra, Glos, Man – Krejsa, Přibyl, Vehovský (A) – Slusarczyk, Štiak, Chlán – Milata, Hanák, Tobola – Fojtík, Muroň, Žídek

8 J Litvínov 28 5 1 4 18 69:114 21

Pozn.: První čtyři týmy z obou skupin si zahrají osmičlennou vyšší nadstavbu a poté i play off, slabší osmička se popere o čtyři místa v play off a poslední tým z ní sestoupí. Rozlosování přineseme po zveřejnění ze strany hokejového svazu.