OSTRAVA HOCKEY CUP 2023: Juniorský pohár pro Jihlavu, stříbro do Nitry, Vítkovice třetí

Juniorskou kategorii velkého mezinárodního turnaje OSTRAVA HOCKEY CUP 2023 vyhráli hokejisté Dukly Jihlava. Ti v přímém boji o vítězství porazili Vítkovice, loňského šampiona, a získali pohár pro Vysočinu. Stříbro nakonec pro sebe v posledním utkání urvala Nitra, domácí Vítkovice skončily bronzové. OSTRAVA HOCKEY CUP je významně podporován statutárním městem Ostrava.

Turnaj juniorské kategorie v pátek ráno odstartoval tradiční mládežnický mezinárodní podnik OSTRAVA HOCKEY CUP. Hokejový turnaj, který pořádá domácí HC VÍTKOVICE RIDERA, je významně podporován statutárním městem Ostrava od svého samotného začátku a nejinak je tomu i letos.

Juniorský turnaj se hraje v pátek a v sobotu. Zápasy se hrají 3×15 minut, v případě nerozhodného výsledku se ihned přistupuje k nájezdům. Turnaje se účastní pět klubů ze čtyř zemí – kromě domácích Vítkovic také Dukla Jihlava, reprezentační výběr Polsko U20, slovenská Nitra a německý Schwenningen. Soutěž se hraje jednokolově každý s každým a vítězi a celkovém konečném pořadí rozhodne základní tabulka. Náročnost turnaje umocňuje fakt, že každý tým odehraje ve dvou dnech celkem čtyři zápasy.

Den první

Turnaj otevřelo střetnutí domácích Vítkovic s reprezentací Polska do 20 let. Ačkoli Poláci šlápli do utkání výrazně aktivněji, duel patřil zcela domácímu týmu. Vítkovičtí srovnali velice rychle krok s původně agresivně hrajícím soupeřem. A co bylo nejdůležitější, byli efektivní. Už v první třetině využili dvě šance a vedením 2:0 se nasměrovali za první výhrou v soutěži. Konečný výsledek 4:0 pro Vítkovice a první tři body na konto.

Ve druhém pátečním zápase vyzvala Jihlava německý Schwenningen a bylo to velice vyrovnané utkání. Němci však doplatili na svou nedisciplinovanost, ve třetí třetině byli pětkrát vyloučeni a Jihlava v závěru zápasu dokázala svůj tlak proměnit ve vedoucí a nakonec i vítězný gól. Dukla brala 3 body po výhře 2:1.

V odpoledním zápase se podruhé do akce pustili Vítkovičtí, Nitra hrála svůj první duel na turnaji a bylo vidět, že v úvod vůbec nezachytila. Domácí vedli už v 10. sekundě. Poté se ale hra ustálila. Vítkovičtí hráli bez některých opor a na ledě se strhla přestřelka, která za stavu 3:3 vyvrcholila samostatnými nájezdy. Penalty paradoxně vyšly lépe slovenskému celku, který je opanoval 2:0 a celé utkání vyhrál 4:3 po nájezdech.

Ve svém druhém vystoupení na turnaji si polští reprezentanti do 20 let spravili chuť a bezbrankovou porážku smazali jednoznačnou výhrou 5:0 nad německým Schwenningenem.

Poslední zápas pátečního programu obstaral souboj Jihlavy s Nitrou a hráči z Vysočiny nedali příliš možností pochybovat o tom, komu tento zápas bude patřit. Po výhře 4:0 se Dukla s šestibodovým ziskem vyhoupla do čela průběžného pořadí turnaje.

Den druhý

Vyhrocenou a vzácně vyrovnanou bitvou mezi Vítkovicemi a Schwenningenem odstartoval sobotní program. Němci se drželi statečně a odolávali útočnému tlaku Ostravanů. Ve třetí třetině, za stavu 0:0, při vyloučení na obou stranách se Schwenningenu podařilo otevřít skóre. Domácí měli pět minut alespoň na srovnání, ale nedařilo se jim překonat obranný val před brankovištěm soupeře. V poslední chvíli, 19 sekund před třetí sirénou však tlak vítkovického mužstva slavil úspěch. Srovnání na 1:1 poslalo utkání do nájezdů, ve kterých tentokrát Vítkovice byly úspěšné, zatímco soupeř se ani jednou neprosadil.

Nájezdové rozuzlení měl i zápas Jihlavy s Polskem. Dukla v něm poprvé na turnaji ztratila body, ale i tak dokázala zvítězit a svůj náskok před rozhodujícím zápasem s Vítkovicemi zvýšit opět na dva body.

Boj o čelo a tedy i medailové pozice dostal nový náboj poté, co Nitra celkem bez problémů přehrála Schwenningen 4:0, přičemž její druhý sobotní zápas měl turnaj ve střetnutí s Polskem uzavřít. Pro Schwenningen vystoupení na OSTRAVA HOCKEY CUP 2023 skončilo. Němci se loučili se ziskem jednoho bodu.

Zraky všech se upínaly na duel mezi Vítkovicemi a Duklou Jihlava, tříbodová výhra by pro jeden z celků znamenala jistotu zisku poháru. Za vítězstvím vykročili lépe hosté z Vysočiny, když už po 6 minutách hry vedli 2:0. Ostravané bojovali, snížili ve vlastním oslabení a i po následném odskočení soupeře se ve druhé třetině dokázali dostat znovu na dostřel jediné branky. Poslední krok se ale modro-bílým udělat nepodařilo. Jihlava ve třetí třetině přidala čtvrtý gól, na což Vítkovičtí nenašli odpověď. Po výhře 4:2 se hráči Dukly mohli radovat i ze zisku poháru města Ostravy. Vítkovičtí po utkání museli ještě počkat, protože o tom, zda získají stříbrné medaile, či na ně zbyde až bronz, měl rozhodnout poslední zápas turnaje mezi Nitrou a polskou dvacítkou.

Poslední zápas turnaje mezi Polskou dvacítkou a Nitrou nepřinesl gól ze hry. Vyrovnaný duel doslova odedřeli hráči Nitry, kteří ubránili dvakrát oslabení tří proti jednomu. Tím, že utkání dospělo do nájezdů vzrostly akcie slovenského družstva na maximum. Obdobně jako v zápase s Vítkovicemi Nitra v penaltách neinkasovala a úspěšným zakončením nájezdů si řekla o výhru 1:0, tím o zisk dvou bodů a konečné druhé místo.

Vítkovičtí, kteří zápasu přihlíželi z tribuny tak nakonec skončili na bronzové příčce. Mimo medaile skončilo Polsko U20 a poslední Schwenningen.